Application form

    47TH KYIV IFF "MOLODIST" -  27.05 - 03.06.18.

Festival Calendar

22 10 2016

Name Place Session
It's Not the Time of My Life «Kyiv» Cinema / Red Hall 14:00
The Woman Who Left «Kyiv» Cinema / Blue Hall 20:00
The Witch «Kyiv» Cinema / Red Hall 22:00
The Together Project «Kyiv» Cinema / Red Hall 20:15
Feelings «Kyiv» Cinema / Red Hall 16:00
A Woman's Life «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:45
Austerlitz «Kyiv» Cinema / Red Hall 12:00
Endless Poetry «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:45
Shadows of Forgotten Ancestors «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 15:00
Safari «Kyiv» Cinema / Blue Hall 15:15
The White Bird Marked with Black «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 17:00
A Woman's Life «Kyiv» Cinema / Blue Hall 17:45
The Net «Kyiv» Cinema / Red Hall 18:00
A Story of the Forest: Mavka «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 19:00
The Eve of Ivan Kupalo «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 21:00

23 10 2016

Name Place Session
Theo and Hugo «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:30
Student Films: part 1 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Student Films: part 2 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:15
Student Films: part 3 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:15
Harmonium "Zhovten" Cinema 19:00
Things to Come Cinema Citi 21:00
Shelley Planeta Kino 21:00
3:10 to Yuma «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
Timgad "Zhovten" Cinema 15:00
Peace to Us in Our Dreams «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
The Unburied Man «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:00
Egon Schiele: Death and the Maiden Cinema Citi 17:00
Marija "Zhovten" Cinema 21:05
Welcome to Iceland «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:30
What Happens in Your Brain if You See a German Word Like ...? «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:15
Austerlitz «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:15
The Tempest "Zhovten" Cinema 16:50
Burn Burn Burn «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:00
Harmonium "Zhovten" Cinema 19:00
Courted Cinema Citi 19:00
Shadows of Forgotten Ancestors "Lira" Cinema 19:00

24 10 2016

Name Place Session
Fanny's Journey "Zhovten" Cinema 15:30
You’ll Never Be Alone «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 19:45
Summertime «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:30
Student Films: part 1 "Zhovten" Cinema 19:00
Student Films: part 2 "Zhovten" Cinema 21:10
Student Films: part 4 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Short Films: part 1 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:15
Short Films: part 2 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
Harmonium «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:00
Scarred Hearts "Zhovten" Cinema 18:30
The History of the Hands «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:00
To Kill a Mockingbird «Kyiv» Cinema / Blue Hall 18:45
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki "Zhovten" Cinema 21:10
King's Shift «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
Professor Hannibal Kinopanorama 19:00
Marija «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:10
Welcome to Iceland Cinema Citi 17:00
Wonderland Cinema Citi 21:00
Courted «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
Safari Cinema Citi 19:00
The White Bird Marked with Black "Lira" Cinema 19:00
Silent Shakespeare "Zhovten" Cinema 17:20
We Are the Flesh Planeta Kino 21:00
Atomopolis. Assembling Utopia «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:15
Vanity «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 21:30

25 10 2016

Name Place Session
Wolf and Sheep «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
The Great Gilly Hopkins "Zhovten" Cinema 14:50
Rara «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 19:45
Taekwondo «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:15
Student Films: part 3 "Zhovten" Cinema 19:00
Student Films: part 4 "Zhovten" Cinema 21:00
Short Films: part 3 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Short Films: part 4 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:15
Graduation Cinema Citi 21:15
Land of Mine "Zhovten" Cinema 19:00
Scarred Hearts «Kyiv» Cinema / Red Hall 12:30
Lobanovskiy Forever «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:15
In This Our Life «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 17:00
A Serious Game "Zhovten" Cinema 21:00
Saduto tuto «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
Ten Thousand Days Kinopanorama 19:00
Egon Schiele: Death and the Maiden «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:15
Fly Away Home Cinema Citi 17:00
Wonderland «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:15
Special Events: Le Femis 30 «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 21:30
Henry V "Zhovten" Cinema 18:30
Being 17 Cinema Citi 19:00
A Story of the Forest: Mavka "Lira" Cinema 19:00
Swan Lake: The Zone «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:15
Mariupolis «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:00
The Nightmare Planeta Kino 21:00

26 10 2016

Name Place Session
Heavenly Nomadic «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:00
The Last Family «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
The Open Door «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Wolf and Sheep «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:15
National Competition Program: part 1 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
Abulele "Zhovten" Cinema 14:40
The Ornithologist «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:30
Short Films: part 1 "Zhovten" Cinema 19:30
Short Films: part 2 "Zhovten" Cinema 21:10
The Birth of a Nation «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:00
United States of Love «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:15
#Futureinthepast «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:00
The Eyes of My Mother Planeta Kino 21:00
Paths Of Glory «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:15
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki Cinema Citi 17:00
Walk With Me "Zhovten" Cinema 21:10
Nobody Wanted to Die «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
Hungarian Rhapsody Kinopanorama 19:00
24 Weeks "Zhovten" Cinema 19:00
Ran "Zhovten" Cinema 18:20
The Eve of Ivan Kupalo "Lira" Cinema 19:00
After Love Cinema Citi 19:00
Mapplethorpe: Look at the Pictures Cinema Citi 21:00
Special Events: German Short Film Prize «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 19:45

27 10 2016

Name Place Session
Heavenly Nomadic «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:15
Hedi «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
National Competition Program: part 1 "Lira" Cinema 19:00
National Competition Program: part 2 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
Rainbow "Zhovten" Cinema 15:00
Heartstone «Kyiv» Cinema / Blue Hall 11:45
The Pass «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:15
Short Films: part 4 "Zhovten" Cinema 19:30
Short Films: part 3 "Zhovten" Cinema 21:10
Graduation «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:15
United States of Love Cinema Citi 21:15
Buffet froid «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:15
All the Beauty "Zhovten" Cinema 21:40
The Gambler «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
Hanussen Kinopanorama 19:00
24 Weeks Cinema Citi 17:00
Original Bliss Cinema Citi 19:15
The Open Door «Kyiv» Cinema / Red Hall 11:15
Aloys «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
Russian Jews «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:00
Postcards from Ukraine "Zhovten" Cinema 19:10
The Witch Planeta Kino 21:00
Othello «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:15
Special Events: German Short Film Prize «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 19:45

28 10 2016

Name Place Session
Eva Nova «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:00
Godless «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Hedi «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:15
The Last Family «Kyiv» Cinema / Red Hall 11:00
National Competition Program: part 2 "Lira" Cinema 19:00
National Competition Program: part 3 «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
Little Gangster "Zhovten" Cinema 15:45
Tomcat «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:15
Out of competition: Will You Dance with Me? «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 20:00
It's Not the Time of My Life Cinema Citi 19:00
The Birth of a Nation Cinema Citi 21:00
Mustafa «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:15
The Nightmare National complex "Expocenter of Ukraine", Pavilion 13 19:00
We Are the Flesh National complex "Expocenter of Ukraine", Pavilion 13 21:00
Under the Shadow Planeta Kino 21:00
My Nikifor «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:15
Willy The First «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
The Together Project "Zhovten" Cinema 21:30
Walk With Me «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 21:30
How We Played the Revolution «Kyiv» Cinema / Red Hall 19:00
Stalin's Bride Kinopanorama 19:00
Being 17 «Kyiv» Cinema / Red Hall 15:00
We Are the Flesh Cinema Citi 17:00
Boris without Béatrice "Zhovten" Cinema 19:30
Warrant of Arrest Oleksandr Dovzhenko National Centre 19:00
Hamlet «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:15
Long Nights of the Short Films: Germany «Kyiv» Cinema / Red Hall 23:30

29 10 2016

Name Place Session
Aloys «Kyiv» Cinema / Red Hall 14:15
Aloys «Kyiv» Cinema / Red Hall 14:15
Heartstone «Kyiv» Cinema / Red Hall 11:45
Keeper «Kyiv» Cinema / Blue Hall 10:00
Sand Storm «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:15
National Competition Program: part 3 "Lira" Cinema 19:00
Heartstone «Kyiv» Cinema / Red Hall 11:45
Viva «Kyiv» Cinema / Red Hall 21:50
Land of Mine Cinema Citi 17:00
Personal Shopper "Zhovten" Cinema 17:00
Personal Shopper «Kyiv» Cinema / Blue Hall 19:00
The Woman Who Left «Kyiv» Cinema / Blue Hall 21:00
Things to Come «Kyiv» Cinema / Blue Hall 16:45
Harakiri «Kyiv» Cinema / Red Hall 17:45
All the Beauty Cinema Citi 19:00
Non-Present Time «Kyiv» Cinema / Red Hall 16:00
Man in the Nude Kinopanorama 19:00
Special Events: Encounters Best Shorts «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 16:30
Willy The First «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30
The Net "Zhovten" Cinema 18:55
Boris without Béatrice «Kyiv» Cinema / Red Hall 20:10
Endless Poetry Cinema Citi 21:00
My Good Hans "Zhovten" Cinema 21:10
Vanity «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 21:30
Long Nights of the Short Films: France «Kyiv» Cinema / Red Hall 23:50

30 10 2016

Name Place Session
Eva Nova «Kyiv» Cinema / Red Hall 13:15
Godless «Kyiv» Cinema / Red Hall 11:15
Keeper «Kyiv» Cinema / Red Hall 10:00
Sand Storm «Kyiv» Cinema / Blue Hall 12:15
National Competition Program: part 1 «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 14:00
National Competition Program: part 2 «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 16:00
National Competition Program: part 3 «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 18:00
You’ll Never Be Alone «Kyiv» Cinema / Sinemateka Hall 12:00
Out of competition: Kiki «Kyiv» Cinema / Red Hall 18:15
A Serious Game «Kyiv» Cinema / Red Hall 20:00
Vanishing Waves «Kyiv» Cinema / Red Hall 16:00
The Ambassador to Bern Kinopanorama 19:00
Mapplethorpe: Look at the Pictures «Kyiv» Cinema / Blue Hall 14:30

Become a partner

Please fill in all fields

Our manager will contact you